تبلیغات
فلسفه ی نماز صبح چیست که در آن هنگام باید از خواب برخاست؟

پاسخ:

یکی از مهمترین اسرار نماز صبح، روایتی است که در کتاب علل الشرایع ذکر شده و آن اینکه چند نفر یهودی محضر رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله و سلم رسیدند. داناترین آنها مسائلی چند از آن سرور پرسید، در ضمن مسایل، این سؤال مطرح شد که : خداوند عزّ و جلّ برای چه این پنج نماز را در پنج وقت بر امّت تو در ساعات شب و روز واجب کرده؟
رسول خدا(ص) در جواب ایشان اسرار هر یک از اوقات پنجگانه نماز را بیان فرمودند از جمله در مورد وقت نماز صبح فرمودند: هنگامی که آفتاب طلوع می کند کافران وآفتاب پرستان در برابر آن به سجده می افتند و خداوند نماز صبح را بر امت من واجبفرموده تا پیش از آنکه کافران،آفتاب و شیطان را سجده کنند امتم در برابر خداوندمتعال سجده کنند. (تفسیر ابوالفتوح رازی /ج۱/ص۱۶۱)
خداوند در قرآن مجید می فرماید: نماز فجر(نماز صبح) مشهود ملائکه است(بنی اسرائیل/آیه۷۷)گر چه تمام نمازها مشهود ملائکه است ولی نماز صبح در این وادی ازویژگی خاصی بهره مند است. در روایات اسلامی آمده که : ((نماز صبح از میان نمازهااین امتیاز دارد که ملائکه شب و ملائکه روز آن را مشاهده می کنند. زیرا نماز صبح اگردر اول وقت خود انجام شود دقیقاً در لحظه ای انجام شده است که ملائکه شب جای خود رابه ملائکه روز می دهند. و هر دو گروه از فرشتگان شاهد اقامه آن خواهند بود. بنابرایننماز صبح که در اول وقت خوانده شود در دو پرونده ثبت می شود (وسایل شیعه/ج۳/ص۱۵۶/بحار/ج۸/ص۷۳)برای ادامه مطلب کلیک کنید
+ نوشته شده توسط Ramezan در دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۸:۵۹ قبل از ظهر، ۲۰ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha