تبلیغات
خدا را شاکریم که توفیق درک ماه رمضان دیگری را به ما عنایت نمود. ان شاء الله این ماه رمضان، ماه سلامت، امنیت، آرامش، آمرزش و ماه پیوند با ولایت باشد. بیاییم با گوشه ای از برکات این ماه عزیز آشنا شویم.

ماه مبارک رمضان، ماه گسترش سفره است.
آن هم چه سفره ای! رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: «تاکنون این سفره را نه کسی دیده، و نه کسی شنیده و نه به قلب کسی خطور کرده است. برسر این سفره فقط یک گروه می نشینند. این گروه فقط روزه دارها هستند.[1]

سفره ای که یک ماه گسترده و همه چیز در آن فراوان است، اگر انسان نتواند از این سفره بهره ببرد، خیلی غافل و مغبون است.


مستحبات و آداب قبل از نماز عبارت است از:
♥ ​در هنگام وضو رو به قبله بایستد و قبل از آن مسواک بزند. همچنین دعاهایی که در هر یک از افعال واجب و مستحب وضو وارد شده بخواند.
♥ در حال نماز لباس سفید و معطری بپوشد انگشتری عقیق در دست کند و جامه سیاه نپوشد
♥ برای نماز جای مخصوص، لباس مخصوص و سجاده یا فرش مخصوص انتخاب کند.
♥ نماز را به جماعت بخواند و اگر مرد است، طرف راست امام بایستد.
♥ پیش از نمازهای یومیه، اذان و اقامه بگوید. موقع اذان گفتن نیز رو به قبله بایستد و با وضو و یا غسل باشد.
♥ همانگونه که با صورت و بدن رو به قبله می‏ایستد، مستحب است قلب هم به سمت قبله متوجه باشد.


مستحبات و آداب بین نماز عبارت است از:
♥ ​برای نمازگزار سزاوار است که در تمام ذکرها و کارهای نماز با حضور قلب باشد.
♥ در نیت اخلاص داشته باشد و نماز خود را از هر عمل ونیت غیر خدایی پاک کند.
♥ موقع گفتن تکبیر اول نماز و تکبیرهای بین نماز، دست‏ها را تا مقابل گوش‏ها بالا ببرد. همچنین مستحب است قبل از گفتن (تکبیرة الاحرام)، شش بار تکبیر بگوید و دعاهای وارده را بخواند.
♥ کمال قیام بدن به این است که با طمأنینه، هیبت و حیا باشد. مستحب است در حال ایستادن، بدن را راست نگه دارد و شانه‏ها را پایین بیاندازد. هم چنین سر خود را پایین افکند و به موضع سجده بنگرد و به آسمان و راست و چپ نگاه نکند.
♥ در قیام دست‏ها را بر روی ران‏ها بگذارد، انگشت‏ها را به هم بچسباند، جای سجده را نگاه کند، سنگینی بدن را به طور مساوی روی دو پا بیاندازد و پاها را پس و پیش نگذارد.
♥ کمال قلب در هنگام نماز، به این است که خدای تبارک و تعالی را پیوسته در نظر داشته باشد.
♥ با دست‏هایش بازی نکند و پاهای خود را حرکت ندهد. همچنین انگشتان پا را رو به قبله گذاشته و از قبله کج نکند.
♥ در حال برخاستن، این ذکر را بگوید: (بحول الله و قوته اقوم و اقعد).
♥ مستحب است در (قرائت) رعایت ترتیل کند و به اعراب کلمات اهمیت دهد. همچنین در رکعت اول پیش از خواندن حمد بگوید: (اعوذ بالله من الشیطان الرجیم).
♥ بعد از تکبیرة الاحرام بگوید: (یا محسن قد اتاک المسی‏ء و قد امرت المحسن ان یتجاوز عن المسی‏ء انت المحسن وانا المسی‏ء بحق محمد و آل محمد، صل علی محمد و آل محمد و تجاوز عن قبیح ما تعلم منی).
♥ بعد از تمام شدن حمد بگوید: (الحمد الله رب العالمین).
♥ مستحب است در تمام نمازها در رکعت اول، (سوره قدر) و در رکعت دوم، (سوره توحید) را بخواند.
♥ قنوت یکی از مستحبات مؤکّد است. مستحب است قبل از قنوت، تکبیر بگوید و بعد از آن دست‏ها را بالا ببرد و انگشتان را به هم بچسباند، مگر دو انگشت بزرگ را (انگشت شست).
♥ پیش از رفتن به رکوع، درحالی‏که راست ایستاده، تکبیر بگوید. در رکوع دست راست را بر زانوی پای راست بگذارد. زانوها را به عقب دهد، پشت را صاف کند، گردن را بکشد و مساوی پشت نگه دارد. بعد از آن که از رکوع برخاست و راست ایستاد، بگوید: (سمع الله لمن حمده).
♥ در حال سجده، انگشتان دست را به هم بچسباند و برابر گوش بگذارد، به طوری که سر آنها رو به قبله باشد. در سجده دعا کند واز خدا حاجت بخواهد. بعد از سجده نیز بر ران چپ بنشیند و روی پای راست را بر کف پای چپ بگذارد.ه فرصت
ماه رمضان، ماه فرصت یابی است.
1- ماه فرصت آشتی با خدا است؛ ماه ازدیاد تقوا و ماه تقویت اراده است. آن هایی که می گویند: به خدا قول می دهیم که دیگر گناه نکنیم، اما زیرش می زنیم؛ می توانند در این ماه عزیز اراده خود را تقویت کنند. شما که روز ماه رمضان از همسر حلالت اجتناب می کنی، پس می توانی از زن حرام در غیر ماه رمضان هم اجتناب کنی. تو که اراده ات، اراده است به خصوص هنگام غروب که چشمت سیاهی می رود، نزدیک آب نمی روی! پس می توانی دنبال مواد مخدر نروی، می توانی دنبال لقمه حرام نروی، می توانی دنبال شراب نروی.

برای مطالعه ی ادامه مطلب کلیک کنید
+ نوشته شده توسط Ramezan در دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha